Bachovy esence Papilio

Změna začíná uvědoměním

Povím vám příběh …

Žila, byla jedna žena, která měla čtyři dcery. Učila je vše, co uměla a co považovala za správné. Jedna z mnoha věcí, na kterou velice dbala, byla čistota a hygiena.

Jedna z jejích dcer, když dospěla, měla své vlastní dvě dcery, které taky učila všemu, co považovala za správné. Čistota a hygiena byly i v její rodině velmi důležité.

A když pak dospěla i její starší dcera, a měla také svou dceru, i ona dodržovala všechny zásady hygieny, které se naučila.

V její domácnosti byl pevný řád, stále uklizeno a čisto. Nejvíce dbala na čistotu postele. Nebyla schopná jít si lehnout bez předchozí sprchy, musela mít čisté pyžamo, do postele si nikdo nesměl lehnout nebo sednout v běžném oblečení.

Pokud byl někdo z její rodiny okoupaný, v pyžamu a chtěl si sednout třeba na gauč, musel si vzít župan, protože přece nemůže sedět v čistém pyžamu na „špinavém“ gauči.

Je to bláznivé?

Ano, možná je. Možná je to až obsedantní. Záleží, jak se na to díváte. Rozhodně to je ale zajímavý úhel pohledu na danou věc.

Určitě teď mnozí z vás nevěřícně kroutí hlavou.

Každý člověk však má něco, nad čím jiní kroutí hlavou. A je to tak v pořádku.

Každý jsme výplodem své rodiny a společnosti, ve které vyrosteme. A rozhodně neříkám, že je to špatně. Každý má svou pravdu, považuje něco jiného za správné a učí své děti to, co pokládá za dobré.

A každý má také možnost změnit to, co se naučil, pokud mu to nevyhovuje.

Toto je můj příběh …

Příběh o tom, jak moji mámu naučila její máma (moje babička) určitý program, který jsem se pak já naučila taky.

Mohla jsem v tom dál pokračovat nebo to změnit. Vybrala jsem si změnu.

Proč jsem to tak měla?

Tenkrát pro mě byla  velice těžká představa, že se na gauči sedí v oblečení, ve kterém se chodí běžně po venku, sedí se v něm v autě, restauraci, MHD, … a pak se všechny ty viry a bakterie, které se na těchto místech nachytaly na oblečení, přenesou na gauč a následně do postele, kdyby někdo seděl na gauči jen v pyžamu.

Možná v tom měl svou roli i předmět Mikrobiologie, který jsme měli ve třetím ročníku na medicíně, kde jsem získala povědomí o velice bohatém světě mikrobů.

Nevím … ale asi není důležité, kde se to u mě vzalo.

Důležité je, že je to pryč.

Co mi to přinášelo? Byla jsem spokojená?

Když nad tím dnes přemýšlím, uvědomuji si, že mi to dávalo pocit, že mám alespoň něco pod svou kontrolou.

Ve skutečnosti jsem spokojená nebyla

Stresovalo mě to a unavovalo. Neustále jsem byla ve střehu, kde si kdo „znečistí“ pyžamo a já budu muset převlékat postele, měnit pyžama a vše pořád dokola prát.

A hlavně … otravovala jsem tím členy své rodiny.

A pak přišlo uvědomění...

Jednoho dne se stalo, že se moje dcerka (bylo jí asi 5 let) omylem otřela kouskem pyžama o skříň a začala plakat, že si musí vzít čisté pyžamo, protože jinak nemůže jít do postele.

V té chvíli mi všechno došlo. 

Tohle pro ní přece nechci!

 A tak jsem se rozhodla to změnit.

Začala jsem s ní mluvit o svém „problému“ (programu). Vysvětlila jsem jí, jak to mám s čistotou a co všechno cítím.

Řekla jsem jí, že ona to takto mít nemusí, že pokud jí nevadí sedět na gauči v pyžamu nebo běhat a válet se v pyžamu po zemi a pak jít spát, tak že ať si to tak dělá, že její postel je její a ona si v ní může vytvořit svá vlastní pravidla a já to budu respektovat.

Dala jsem ji možnost volby.

Dcerka přestala plakat, zamyslela se a řekla, že ji nevadí, když půjde spát v pyžamu, ve kterém si předtím hrála na zemi.

Od té doby sedí na gauči, válí se po zemi, někdy i půl dne zůstane v pyžamu a večer si pak jde v klidu lehnout.

Snažila jsem se, ale potřebovala jsem pomoc ...

Ani já jsem v tomto „systému“ nechtěla pokračovat dál. Zkoušela jsem to vědomě změnit, ale stále se objevovaly emoce a pocity, které mi nedovolovaly s klidem a lehkostí se přenést přes své představy o „nečistotě“.

A tak jsem si namíchala Bachovy esence

Jedna z esencí byla i Plané jablko – tahle esence pomáhá při pocitu znečištění, při přehnaném lpění na čistotě a hygieně. Kromě toho učí i mít se rád a přijímat se se vším, co k nám patří.

Byl to proces ...

Chtělo to čas. Nezměnilo se to ze dne na den.

Bachovy esence mi hodně pomohly s emocemi, které mě trápily, a i když jsem to už tak neprožívala a nechala členy rodiny dělat si to po svém, ten program v mé hlavě zůstával pořád.

Když jsem začala pracovat s metodou Access Bars, využila jsem její nástroje i na tento svůj program a přepsala ho.

Už mi nevadí posedávání nebo polehávání v pyžamu různě po bytě. Netrápí mě představy virů a bakterií v posteli.

S naprostým klidem a lehkostí sleduji své děti, jak se večer po koupání ještě válí po zemi a hrají si, než půjdou spát.

Ať už máte jakékoliv programy, ať vás kdokoliv naučil cokoliv, pamatujte na to, že VŽDY máte MOŽNOST VOLBY.

Tvořte si svůj svět podle svých představ, abyste v každé situaci cítili lehkost a radost, protože tak poznáte, že je to pro vás to pravé.

 

Martina

Další články najdete tady.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *